Związki Turcji z ISIS; praca badawcza z Uniwersytetu Columbia

David L. Phillips
Huffington Post
Poniedziałek, 9 Listopada 2015

©Autor nieznany

Wstęp

Czy Turcja współpracuje z Państwem Islamskim (ISIS)? Zarzuty wahają się od współpracy i transferów uzbrojenia do wsparcia logistycznego, pomocy finansowej, a także świadczenia usług medycznych. Stawia się również zarzut, że Turcja przymknęła oko na ataki ISIS na Kobani.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan i premier Ahmet Davutoglu stanowczo zaprzeczają współpracy z ISIS. Erdogan odwiedził Radę Stosunków Zagranicznych [Council on Foreign Relations] w dniu 22 września 2014 roku. Krytykował „kampanię oszczerstw [i] próby zakłócenia percepcji nas.” Erdogan potępił „systematyczny atak na międzynarodową reputację Turcji”, twierdząc, że „Turcja jest przedmiotem bardzo niesprawiedliwych i nieżyczliwych wiadomości płynących z organizacji medialnych.” Erdogan postulował: „Oczekuję od naszych przyjaciół w Stanach Zjednoczonych, że będziecie Państwo dokonywać oceny Turcji, opierając swoje informacje na obiektywnych źródłach.”

Program na Rzecz Budowania Pokoju i Praw [Program on Peace-building and Rights] Uniwerstytetu Columbia powołał zespół badaczy w Stanach Zjednoczonych, Europie i Turcji do zbadania tureckich i międzynarodowych przekazów medialnych celem dokonania oceny wiarygodności zarzutów. Niniejsze sprawozdanie opiera się na wielu międzynarodowych źródłach: The New York Times, Washington Post, The Guardian, The Daily Mail, BBC, Sky News, a także źródłach tureckich, między innymi: CNN Turk, Hurriyet Daily News, Taraf, Cumhuriyet oraz Radikal.

Zarzuty

Turcja zapewnia dostawy sprzętu wojskowego do ISIS

– Pewien dowódca ISIS powiedział The Washington Post w dniu 12 sierpnia 2014 roku: „Większość bojowników, którzy dołączyli do nas na początku wojny przyjechała przez Turcję, tak jak i nasz sprzęt i zapasy.”

– Kemal Kılıçdaroğlu, szef Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), w dniu 14 października 2014 roku wydał oświadczenie z Biura Prokuratora w Adanie, w którym stwierdza, że Turcja zaopatruje w broń ugrupowania terrorystyczne. Przedstawił także transkrypty przesłuchań kierowców samochodów ciężarowych, którzy dostarczali broń do tych grup. Według Kiliçdaroglu, turecki rząd twierdzi, że samochody przewoziły pomoc humanitarną dla Turkmenów, jednakże Turmeni oświadczyli, że żadnej pomocy humanitarnej nie otrzymali.
– Według wiceprezesa CHP, Bulenta Tezcana, w dniu 19 stycznia 2014 roku w Adanie zatrzymano do kontroli trzy ciężarówki. Załadowano je bronią na lotnisku Esenboga w Ankarze. Kierowcy prowadzili ciężarówki do granicy, gdzie mieli je przejąć agenci MIT (turecka Narodowa Agencja Wywiadu – przyp. tłumacza) i poprowadzić dalej, do Syrii, w celu dostarczenia ładunku do ISIS i innych ugrupowań w Syrii. Działo się to wiele razy. Kiedy ciężarówki zostały zatrzymane, agenci MIT starali się powstrzymać inspektorów przed sprawdzeniem zawartości skrzyń. Inspektorzy znaleźli rakiety, broń i amunicję.

Cumhuriyet informuje, że Fuat Avni, znany użytkownik Twittera, który zeznawał 17 grudnia w śledztwie dotyczącym korupcji, doniósł, że ​​taśmy audio potwierdzają, że w dniu 12 października 2014 roku Turcja dostarczyła pomocy finansowej i wojskowej grupom terrorystycznym powiązanych z Al-Kaidą. Na taśmach słychać Erdogana wywierającego presję na Tureckie Siły Zbrojne, by wszcząć wojnę z Syrią. Erdogan zażądał, by Hakan Fidan, szef Narodowej Agencji Wywiadu Turcji (MIT), przygotował uzasadnienie ataku na Syrię.

Hakan Fidan powiedział premierowi Ahmetowi Davutoglu, Yasarowi Gulerowi, wysokiemu rangą urzędnikowi w resorcie obrony obrony i Feridunowi Sinirlioglu, urzędnikowi wysokiego szczebla w ministerstwie spraw zagranicznych:

„Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyślę do Syrii 4 ludzi. Spreparuję powód do wojny wystrzeliwując 8 rakiet na terytorium Turcji. Zmuszę ich do zaatakowania Grobu Sulejmana Shaha”.

– 19 września 2014 roku wypłynęły dokumenty wykazujące, że saudyjski emir Bender Bin Sultan finansował przerzuty broni do ISIS przez Turcję. Z samolotu lecącego z Niemiec, na lotnisku Etimesgut w Turcji wyładowano broń, która została następnie podzielona na trzy kontenery, z których dwa zostały przekazane do ISIS a jeden do Gazy.

Turcja zapewniała transport i wsparcie logistyczne bojownikom ISIS.

– Według [gazety] Radikal, w dniu 13 czerwca 2014 roku minister spraw wewnętrznych, Muammar Guler, podpisał dyrektywę, [w której czytamy]: „Zgodnie z naszymi regionalnymi interesami będziemy pomagać bojownikom al-Nusra walczącym przeciwko oddziałom odłamu organizacji terrorystycznej PKK, tj. PYD, w naszych granicach. […] Hatay jest strategicznym miejscem dla mudżahedinów przekraczających granicę od nas do Syrii. Wsparcie logistyczne dla grup islamistycznych zostanie zwiększone, a ich szkolenie, opieka szpitalna i bezpieczne poruszanie się będzie odbywać się głównie w Hatay. […] MIT i Biuro Spraw Religijnych będą koordynować rozmieszczenie bojowników w państwowych lokalach kwaterunkowych.”

– 25 sierpnia 2014 roku Daily Mail poinformował, że wielu zagranicznych bojowników dołączyło do ISIS w Syrii i Iraku przedostając się przez Turcję, a władze tureckie nie próbowały ich zatrzymać. W artykule opisano, jak zagraniczni bojownicy, szczególnie z Wielkiej Brytanii, przechodzili do Syrii i Iraku przez granicę turecką. Nazywają tę granicę „Bramą do Dżihadu”. Żołnierze armii tureckiej albo przymykają oko i pozwalają im przejść, albo dżihadyści płacą straży granicznej ledwie 10 dolarów za ułatwienie przejścia.

– Brytyjska stacja Sky News pozyskała dokumenty wykazujące, że rząd turecki podbijał paszporty zagranicznym bojownikom chcącym przekroczyć granicę turecko-syryjską, by przyłączyć się do ISIS.

BBC przeprowadziła wywiady z wieśniakami, którzy twierdzą, że w nocy jeżdzą autobusy, przewożące dżihadystów do walki z siłami kurdyjskimi w Syrii i Iraku, a nie z Syryjskimi Siłami Zbrojnymi.

– W dniu 9 października 2014 roku wysoki urzędnik egipski zaświadczył, że turecki wywiad przekazuje obrazy satelitarne i inne dane do ISIS.

Turcja prowadziła szkolenia dla bojowników ISIS

– W dniu 29 lipca 2014 roku stacja CNN Turk poinformowała, że w samym sercu Stambułu, takie miejsca jak Duzce i Adapazari stały się punktami spotkań terrorystów. Istnieją zbory religijne, w których szkoleni są bojownicy ISIS. Niektóre z tych filmów szkoleniowych publikowane są na propagandowej stronie internetowej tureckiej ISIS – takvahaber.net. Według CNN Turk, tureckie siły bezpieczeństwa mogły położyć kres takiemu rozwojowi sytuacji, gdyby tylko chciały.

– Turcy, którzy przyłączyli się do jednej z filii ISIS zostali nagrani podczas publicznego spotkania w Stambule, które odbyło się w dniu 28 lipca 2014 r.

Nagranie wideo pokazuje członka ISIS, który przewodniczy modlitwom / zgromadzeniu w Omerli, dzielnicy Stambułu. W związku z tym nagraniem, wiceprezes i poseł CHP, Tanrikulu, skierował do ministra Spraw Wewnętrznych, Efkana Ala, interpelację parlamentarną, pytając: „Czy to prawda, że ​​w Stambule powstała placówka lub placówki odłamu ISIS? Czym jest ta stowarzyszona z ISIS organizacja? Kto wchodzi w jej skład? Czy prawdziwa jest plotka, że ​​ten sam obszar, który przeznaczono na obóz ISIS, jest również używany do ćwiczeń wojskowych?”

– W dniu 14 października 2014 roku Kemal Kılıçdaroğlu przestrzegł rząd AKP (Partii Sprawiedliwości i Rozwoju – przyp. tłum], by nie dostarczał pieniędzy i nie zapewniał szkoleń grupom terrorystycznym. Powiedział, że: „To nie jest właściwe, by na tureckiej ziemi były szkolone grupy zbrojne. Sprowadzacie zagranicznych bojowników do Turcji, dajecie im pieniądze, broń i zapraszacie do zabijania muzułmanów w Syrii. Mówiliśmy im, by przestali pomagać ISIS. Ahmet Davutoglu poprosił nas o przedstawienie dowodu. Każdy wie, że oni pomagają ISIS”. (Patrz tutaj i tutaj.)

Zdaniem jordańskiego wywiadu, Turcja szkoliła bojowników ISIS w zakresie operacji specjalnych.

Turcja zapewnia opiekę medyczną bojownikom ISIS

– W dniu 12 sierpnia 2014 roku jeden z dowódców ISIS powiedział [gazecie] Washington Post: „Kiedyś nasi bojownicy – nawet wysocy rangą członkowie państwa islamskiego – byli leczeni w szpitalach tureckich”.

– W dniu 12 października 2014 roku [gazeta] Taraf poinformowała, że Dengir Mir Mehmet Fırat, założyciel partii AKP, powiedział, że Turcja wspierała grupy terrorystyczne, nadal je wspiera i zapewnia leczenie szpitalne. „W celu osłabienia rozwoju sytuacji w Rożawie (autonomiczny region kurdyjski w północnej Syrii), rząd wydał pozwolenia na broń i przekazał broń skrajnym grupom religijnym. […] Rząd udzielał pomocy rannym. Minister Zdrowia powiedział nawet coś takiego jak to, że opieka nad rannymi z ISIS to ludzki obowiązek”.

– Zdaniem [gazety] Taraf, Ahmet El H, jeden z głównych dowódców ISIS i prawa ręka al-Baghdadiego, był leczony razem z innymi bojownikami ISIS w szpitalu w Sanliurfa w Turcji. Za ich leczenie zapłaciło państwo tureckie. Według źródeł Taraf, bojownicy ISIS są leczeni w szpitalach w całej południowo-wschodniej Turcji. Coraz więcej bojowników przybywa i poddaje się leczeniu od rozpoczęcia nalotów w sierpniu. Znane są nazwiska ośmiu konkretnych bojowników ISIS, którzy zostali przetransportowani przez przejście graniczne Sanliurfa, są to: „Mustafa A. Yusuf El R., Mustafa H., Halil El M., Muhammet El H., Ahmet El S., Hasan H. [i] Salim El D.”

Turcja wspiera ISIS finansowo poprzez zakupy ropy

– W dniu 13 września 2014 roku, The New York Times doniósł o działaniach administracji Obamy mających na celu wywarcie nacisku na Turcję, by rozprawiła się z rozległą siecią sprzedaży ropy ISIS. James Phillips, starszy partner w Heritage Foundation, twierdzi, że Turcja nie rozbiła zupełnie tej sieci sprzedaży, ponieważ sama korzysta z niższej ceny ropy naftowej i że być może Turcy, w tym nawet urzędnicy państwowi, czerpią zyski z tego handlu.

– W dniu 13 września 2014 roku, Fehim Taştekin napisał w Radikal o nielegalnych rurociągach transportujących ropę z Syrii do położonych w pobliżu granicy miast w Turcji. Ropa jest sprzedawana za jedyne 1,25 lirów za litr. Taştekin wskazał, że po publikacji jego artykułu, wiele z tych nielegalnych rurociągów – eksploatowanych przez okres co najmniej 3 lat – zostało rozebranych.

– Według Diken i OdaTV, David Cohen, urzędnik Departamentu Sprawiedliwości, mówi, że, niektórzy obywatele tureccy działają jako pośrednicy w sprzedaży ropy dla ISIS przez terytorium Turcji.

– W dniu 14 października 2014 roku, niemiecka parlamentarzystka z Partii Zielonych oskarżyła Turcję o umożliwianie przerzutów broni do ISIS przez jej terytorium, jak również pomoc w sprzedaży ropy.

Turcja pomaga ISIS w rekrutacji

– 14 października 2014 roku Kerim Kılıçdaroğlu stwierdził, że biura ISIS w Stambule i Gaziantep są wykorzystywane do rekrutacji bojowników. W dniu 10 października 2014 r. mufti miasta Konya powiedział, że 4 dni wcześniej stu ochotników z Konya dołączyło do ISIS. (Patrz tutaj i tutaj.)

OdaTV informuje, że Takva Haber jest serwisem propagandowym ISIS służącym do rekrutacji osób mówiących po turecku z terenu Turcji i Niemiec. Adres, pod którym ta propagandowa strona internetowa jest zarejestrowana odpowiada adresowi szkoły zwanej Irfan Koleji, która została założona przez fundację Ilim Yayma Vakfi, utworzoną między innymi przez Erdogana i Davutoglu. Twierdzi się zatem, że ta strona propagandowa ISIS jest administrowana ze szkoły fundacji należącej do członków AKP.

– Minister Sportu i członek partii AKP, Suat Kilic, odwiedził dżihadystów salafickich, którzy wspierają ISIS w Niemczech. Grupa ta znana jest z docierania do zwolenników poprzez rozdawanie darmowych kopii Koranu i pozyskiwania funduszy na sponsorowanie samobójczych ataków w Syrii i Iraku poprzez organizowanie zbiórek pieniężnych.

OdaTV udostępniła nagranie wideo, pokazujące przypuszczalnie bojowników ISIS podczas jazdy autobusem w Stambule.

Siły tureckie walczą u boku ISIS

– W dniu 7 października 2014 roku, IBDA-C, militarystyczna islamska organizacja w Turcji, ślubowała wspierać ISIS. Turecki dowódca w ISIS sugeruje, że Turcja jest „w to wszystko zaangażowana” i że „10.000 członków ISIS wkroczy do Turcji”. Członek partii Huda-Par publicznie twierdzi, że urzędnicy rządowi niby krytykują ISIS, ale w rzeczywistości kibicują tej grupie (Huda-Par, czyli „Partia Wolnej Sprawy”, jest kurdyjsko-sunnicką fundamentalistyczną partią polityczną). Członek BBP twierdzi, że przywódcy Partii Akcji Narodowej (MHP) są bliscy opowiedzenia się za ISIS. Publicznie zwraca się uwagę na to, że bojownicy z ISIS często przyjeżdżają do Turcji na odpoczynek – jakby na urlop od służby wojskowej. Twierdzą oni [MHP], że Turcja doświadczy islamskiej rewolucji, a Turcy powinni być gotowi na dżihad. (Patrz tutaj i tutaj.)

– Seymour Hersh w London Review of Books utrzymuje, że ISIS przeprowadziło ataki sarinem w Syrii i Turcja o tym wiedziała. „Przez wiele miesięcy wśród wyższych dowódców wojskowych i środowisku wywiadowczym panowało mocne zaniepokojenie co do roli jaką odgrywają w wojnie w  Syrii sąsiadujące z nią państwa, w tym Turcja. Premier Recep Erdogan był znany ze swojego poparcia dla al-Nusry, ekstremistycznej frakcji opozycyjnych rebeliantów, a także dla innych buntowniczych ugrupowań islamistycznych. „Wiedzieliśmy, że byli tacy i w tureckim rządzie’ – powiedział mi były wysoki oficer amerykańskiego wywiadu, który ma dostęp do aktualnych danych wywiadowczych – ‘którzy wierzyli, że dostaną jaja Assada na tacy, jeśli uda im się zrzucić na niego winę za ataki sarinem w Syrii i zmusić Obamę do przekroczenia wyznaczonej przez niego czerwonej linii.”

– W dniu 20 września 2014 roku, Demir Celik, członek parlamentu z ramienia Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) twierdził, że tureckie siły specjalne walczą u boku ISIS.

Turcja pomogła ISIS w bitwie o Kobani

– W dniu 19 września 2014 roku, Anwar Moslem, burmistrz Kobani, powiedział, że: „Z informacji wywiadowczych, które dostaliśmy dwa dni przed wybuchem obecnej wojny, wynika, że pociągi pełne siły żywej i amunicji, które mijały Kobani od północy, miały ponad godzinne postoje w następujących wsiach: Salib Qaran, Gire Sor, Moshrefat Ezzona. Istnieją na to dowody, świadkowie i filmy. Dlaczego ISIS jest silne tylko w wschodzie Kobani? Dlaczego nie jest mocne ani w południowej części, ani zachodniej? Ponieważ te pociągi zatrzymywały się w wioskach położonych na wschód od Kobani, domyślamy się, że przywiozły amunicję i dodatkowych ludzi dla ISIS.” W drugim artykule, z dnia 30 września 2014 roku, opisano wizytę delegacji CHP w Kobani, gdzie miejscowi twierdzili, że wszystko w co wyposażeni są bojownicy z ISIS, od ubrań poczynając i na broni kończąc, pochodzi z Turcji (Patrz tutaj i tutaj.)

Na filmie ujawnionym przez Nuhaber widać tureckie konwoje wojskowe przewożące czołgi i amunicję, poruszające się swobodnie pod flagami ISIS w regionie Cerablus i okolicach przejścia granicznego Karkamis (25 września 2014 roku). Na ciężarówkach widnieją tureckie napisy.

– Salih Muslim, szef PYD, twierdzi, że w okresie między 20 a 24 października 2014 roku, do Syrii wkroczyło 120 bojowników z Turcji.

– Zgodnie z artykułem napisanym przez dowódcę YPG w The New York Times z dnia 29 października 2014 roku, Turcja pozwala na swobodne przechodzenie przez granicę bojownikom ISIS wraz ze sprzętem.

Diken podał: „na oczach tureckich żołnierzy bojownicy ISIS przekroczyli granicę turecko-syryjską, przechodząc przez tureckie tory kolejowe, które stanowią linię graniczną. Spotkali się tam z bojownikami z PYD „

– Kurdyjski dowódca z Kobani twierdzi, że bojownicy ISIS mają w paszportach tureckie stemple wjazdu.

– Kurdowie próbujący przyłączyć się do bitwy w Kobani, zawracani byli na granicy turecko-syryjskiej przez turecką policję.

OdaTV opublikowała fotografię żołnierza tureckiego okazującego przyjaźń bojownikom ISIS.

Turcja i ISIS podzielają ten sam światopogląd

RT relacjonuje wypowiedzi wiceprezydenta Joe Bidena, w których szczegółowo odnosi się on do tureckiego wsparcia dla ISIS.

-. Zdaniem Hurriyet Daily News z dnia 26 września 2014 roku, „Te uczucia u grubych ryb z AKP nie ograniczają się tylko do Ankary. Byłem zszokowany, kiedy usłyszałem słowa podziwu dla ISIL od kilku wysokiej rangi urzędników nawet w Sanliurfa. Jeden powiedział: ‘Oni są jak my, walczą z siedmioma wielkimi mocarstwami w wojnie o niepodległość’. ‘Wolałbym mieć po drugiej stronie [granicy] za sąsiada ISIL niż PKK [Partię Pracujących Kurdystanu]’ – oświadczył inny’.”

– Cengiz Candar, szanowany turecki dziennikarz, utrzymuje, że MIT był „akuszerem” państwa islamskiego w Iraku i Syrii, a także innych ugrupowań dżihadystów.

Członek prezydium AKP zamieścił na swoim koncie Facebooku następujący wpis: „Na szczęście istnieje ISIS. […] Oby nigdy nie zabrakło wam amunicji…”

– Przełożony w tureckim zakładzie ubezpieczeń społecznych używa logo ISIS w korespondencji wewnętrznej.

– Bilal Erdogan i tureccy urzędnicy spotykają się z domniemanymi bojownikami ISIS.

Uwaga od autora: Informacje zawarte w niniejszym dokumencie są pozbawione uprzedzeń i/lub poparcia żadnej ze stron.

***

O autorze:

David L. Phillips jest dyrektorem Programu na Rzecz Budowania Pokoju i Prawa w Instytucie Badań Praw Człowieka Uniwersytetu Columbia. Pracował jako starszy doradca i ekspert do spraw zagranicznych w Departamencie Stanu USA. Więcej informacji o autorze można znaleźć tutaj.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii tłumaczenie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Związki Turcji z ISIS; praca badawcza z Uniwersytetu Columbia

  1. Pingback: Syria: 60 dzień sprzątania świata… | AdNovum

  2. Pingback: Syria: 60 dzień sprzątania świata… | KODŁUCH

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s